Mennonites: Life on the Edge of Time * Mennonici: życie na krawędzi czasu

Gdyby nie kilka agresywnych psów, mennonicka Kolonia Santa Rita byłaby doskonałym miejscem do wędrówek pieszych i rowerowych. Ten znak może temu zaprzecza*, ale boliwijscy mennonici to raczej przyjacielsko nastawieni ludzie, żyjący blisko Boga i natury.

If not for some vicious dogs, the Mennonite Colony of Santa Rita would be a great place to cycle and walk around. This sign may say otherwise*, but Bolivian Mennonites are rather friendly and welcoming people, living in peace, close to God and nature.

boliviainmyeyes

Krajobraz Santa Rity przypomina moją ‘małą ojczyznę’ i jej wioski z ceglanymi domami, rozproszonymi wśród zielonych pól, przetykanymi rzędami drzew, kanałów i piaszczystymi drogami, na których z rzadka pasą się  krowy mleczne i konie.

Somehow, the landscape of Santa Rita reminds me of my ‘little homeland’ and its villages – red-brick farm houses scattered over a wast landscape, green fields divited by rows of trees and canals, dirt roads, milk cows and horses. 

boliviainmyeyes

boliviainmyeyes

boliviainmyeyes

I powoli odpływamy w przeszłość  / And slowly we drift back into the past…

boliviainmyeyes

boliviainmyeyes

boliviainmyeyes

boliviainmyeyes

boliviainmyeyes

odpływamy w przeszłość

boliviainmyeyes

Raz po raz będąc przywoływanym do teraźniejszości / Once in a while being brought back to present…

boliviainmyeyes

‘The clash of the Titans’ / Zderzenie tytanów

boliviainmyeyes*P.S. Oto, co rzecze, połamanym hiszpańskim, powyższy znak: Uwaga, Kolonia Santa Rita jest zajęta, posiada swój tytuł (własności) i nie jest na sprzedaż. Ktokolwiek tu przybywa, szuka kłopotów. Źródła tego znaku najpewniej trzeba szukać w historii, którą opisałam dokładnie rok temu —> klik.

*P.S. The sign above says in ‘broken Spanish’: ‘Warning, Santa Rita Colony is taken, it has its title (of ownership) and isn’t for sale. Who comes here is looking for troubles.’ The most probable source of this sign is in a story, which I had recalled exactly a year ago —> click.

boliviainmyeyes

7 thoughts on “Mennonites: Life on the Edge of Time * Mennonici: życie na krawędzi czasu

 1. balkanyrudej says:

  Mennonici to grupa społeczna, o której narosło wiele dość negatywnych stereotypów. W Polsce są mało znani, ale jeśli juz pojawiają się na ich temat programy w TV, to głównie w kontekście ludzi, którzy chcą z tej społeczności uciec i zacząć nowe życie bez rygoru i ścisłych zasad.
  Ich wioska na zdjęciach wygląda naprawdę malowniczo, jednak jestem ciekawa, co Ty sądzisz na ich temat i jak ich funkcjonowanie jako grupa społeczna Ty odebrałaś?

  Liked by 1 person

 2. boliviainmyeyes says:

  Coz, nie sposob oceniac mennonitow i ich stylu zycia z naszej perspektywy. Jak zwykle, ma on swoje plusy jak i minusy. To, co najbardziej mi przeszkadzalo, to fakt, ze kobiety w zasadzie nie uczestnicza w zyciu spolecznym, o czym pisalam tu: https://boliviainmyeyes.wordpress.com/2014/03/11/paurito-mennonite-colony-of-santa-rita-w-gosciach-u-boliwijskich-mennonitow/. Choc tyczy sie to chyba wylacznie kontaktow z ‘obcymi’, bo w obrebie wlasnej spolecznosci nie ma takich zakazow.

  Like

 3. amused0bserver says:

  Zawsze mnie zadziwiają takie społeczności – trudno jest mi sobie wyobrazić, że mogłabym mieszkać w takich miejscach więc zastanawiam się zawsze czy są tam ludzie, którzy chcieliby ucieć, ale nie wiedzą ‘jak’

  Liked by 1 person

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s